Informatika na Veselej škole
Na Veselej škole kladieme veľký dôraz na vyučovanie informatiky, pretože si uvedomujeme, že nároky na digitálne zručnosti na trhu práce neustále stúpajú. V blízkej budúcnosti budú všetky profesie vyžadovať digitálne kompetencie, ktoré je nevyhnuté u detí budovať už teraz. Štátom predpísané témy a ciele vzdelávania v tejto oblasti momentálne dostatočne nereflektujú trendy a dynamiku rastu nárokov na digitálne zručnosti. Preto sa pri vyučovaní snažíme obohacovať štandardné učivo, uchopiť ho pomocou edukačných robotických hračiek, moderného softvéru a prispieť k budovaniu kvalitnejších informatických základov u našich žiakov než je bežné na ZŠ.
Kancelárske zručnosti
Na druhom stupni sa žiaci najskôr oboznamujú s používaním vlastného konta EDUPAGE, kde komunikujú s učiteľmi, sledujú si svoje známky či upozornenia na písomky a projekty. Potom zameriavame pozornosť na prácu s vybranými kancelárskymi programami Office365. Každé dieťa má zriadené vlastné študentské OFFICE KONTO, v ktorom môže pracovať nielen v škole, ale aj z domu. Naši žiaci si už na ZŠ osvoja prácu s najmodernejším kancelárskym softvérom.
Micro Bit
Vďaka projektu ENTER od T-Comu máme na našej škole MICROBITY s rôznym príslušenstvom. Prostredníctvom tejto edukačnej robotickej hračky si žiaci rozvíjajú svoje programátorské zručnosti a logické myslenie. Postupujeme od jednoduchších projektov až po komplexnejšie, ako momentálne Smart Home. Pre viac info klikni vyššie.
Workshopy a projektové vyučovanie
Realizujeme aj informaticko-robotické workshopy a projektové vyučovanie, ktoré našim žiakom poskytujú širšie možnosti nadobúdania poznatkov a oboznamovania sa s novinkami vo svete IT. Pre viac informácii kliknite vyššie na dalšiu podstránku.
Nezabúdame ani na oblasť 3D modelovania. Túto problematiku plánujeme po zakúpení 3D tlačiarne v primeranej miere implementovať do vyučovania informatiky, prípadne sa jej venovať aj na krúžku.
Internet vecí
Svoju pozornosť zameriavame aj na najrýchlejšie sa rozvíjajúcu oblasť informatiky tzv. internet vecí. Systém internetu vecí pozostáva zo zariadení alebo senzorov, ktoré komunikujú s cloudom prostredníctvom určitého druhu pripojenia napr. wifi. Keď sa údaje dostanú do cloudu, softvér ich spracuje a následne sa môže rozhodnúť vykonať akciu, napr. zapnúť kúrenie, alarm, otvoriť okno, zatiahnuť žalúzie, zaliať kvety, poslať o niečom správu, detekovať požiar či škodlivú intenzitu UV žiarenia atď. K microbitom využívame príslušenstvo, ktoré poskytuje veľmi pekné možnosti a prostriedky na oboznamovanie sa detí s internetom vecí a tzv. smart riešeniami, ktoré dnes informatika prináša do bežného života. Svoje programovacie zručnosti rozvíjajú deti počas hodín informatiky hravým spôsobom.
Digitálna bezpečnosť
Našej pozornosti neuniká ani práca s informáciami, ich overovanie a rozpoznávanie hoaxov, ako aj celkové bezpečné a etické správanie v digitálnom priestore. V tejto oblasti využívame okrem iného videá, diskusie aj príručku Digitálnej bezpečnosti od Esetu, ktorá ponúka mnohé zaujímavé a praktické aktivity.
Fotogaléria